Úvodní stránka | Region Ostravsko (Foto: Pavel Szabo)

Osobnosti

Brodský Vlastimil
Brodský Vlastimil

Přáteli a kolegy zvaný Bróďa (15. prosince 1920, Hrušov (Ostrava) – 20. dubna 2002, Slunečná u České Lípy) byl přední český herec. Dlouholetý člen hereckého souboru Divadla na Vinohradech (v Národním divadle vystupoval vždy pouze jako host).

Budínová Slávka
Budínová Slávka

Byla česká divadelní a filmová herečka. V mládí začala studovat obchodní akademii, avšak druhá světová válka její studium v roce 1942 přerušila. Před nucenými pracemi v Německu ji zachránila herečka ostravského divadla Marie Rýdlová. Roku 1943 se tak stala divadelní elévkou. Vystupovala v činohře, opeře, operetě i baletu.

Ceremuga Josef
Ceremuga Josef

český skladatel, se věnuje hudbě od svých jedenácti let, kdy se zároveň při gymnasiálních studiích začal učit hře na housle na Janáčkově hudební škole v Ostravě - Vítkovicích. Po maturitě studoval skladbu na Hudební fakultě AMU v Praze ve třídě Jaroslava Řídkého a Václava Dobiáše a čtvrttónovou hudbu u Aloise Háby. Po absolutoriu byl jedním z prvních uměleckých aspirantů AMU (1953-56).

Čelovský Bořivoj, PhDr.
Čelovský Bořivoj, PhDr.

český historik s emigrantskovlasteneckými kořeny, ostravský rodák, který na přelomu století vzbudil v české veřejnosti pozornost svým varováním, že českému tisku hrozí ztráta hospodářské i politické nezávislosti. Kategoricky také odmítal jakékoliv ústupky sudetoněmeckému landsmanšaftu.

Fiala Karel
Fiala Karel

(3. srpna 1925 v Ostravě-Hrušově) je český filmový herec, operní, operetní a muzikálový pěvec, tenorista.

Golomek Bedřich
Golomek Bedřich

Patřil k pilířům brněnských Lidovek, které v době mezi válkami, zejména za vedení Arnošta Heinricha, představovaly to nejlepší v české moderní žurnalistice. Narodil se v hornické rodině, v Ostravě vystudoval střední školu. Do brněnské redakce Lidových novin nastoupil ihned po maturitě (1919). Začínal jako reportér, stal se referentem ze soudní síně. Od roku 1930 byl hlavním redaktorem nedělní přílohy listu, o tři později šéfredaktorem odpoledního vydání.

Hurník Ilja
Hurník Ilja

Je český hudební skladatel, významný hudební pedagog, dramatik a spisovatel. Narodil se v ostravské čtvrti Porubě do rodiny učitelů. V 11 letech začal skládat hudební skladby a některé mu i vyšly. V roce 1938 musela jeho rodina utéct před sudetským záborem do Prahy[1], kde ho na umělecké škole vyučovali legendární učitelé klavírista Vilém Kurz, jeho dcera Ilona Štěpánová-Kurzová a skladatel Vítězslav Novák.

Chytilová Věra
Chytilová Věra

Je přední česká filmová režisérka. Chytilová studovala původně architekturu, pracovala jako kreslička, laborantka, manekýnka. Před kamerou se objevila v malé roličce ve filmu Císařův pekař a pekařův císař; za kamerou začínala na Barrandově jako klapka, odtud se vypracovala až na pomocnou režisérku. Vystudovala FAMU, absolvovala hraným středometrážním snímkem Strop. Debutovala dokumentem Pytel blech.

Krajčo Richard
Krajčo Richard

Je znám především jako divadelní i filmový herec a hlavní zpěvák punkfolkové skupiny Kryštof. Původně se vyučil elektrikářem. Po maturitě studoval na Vysoké škole báňské v Ostravě, zde ale dlouho nevydržel a začal se věnovat hudební kariéře, nejdříve jako DJ v klubech. Roku 1996 byl přijat na Janáčkovu konzervatoř na hudebně dramatický obor.

Lendl Ivan
Lendl Ivan

Je bývalý světový hráč číslo 1 profesionálního tenisu. Byl jedním z nejdominantnějších tenistů v 80. letech 20.století [1] a pobýval na špici světového tenisového žebříčku až do začátku 90. let. Tennis magazine ho vyhlásil jedním z deseti nejúspěšnějších tenistů od roku 1966 a zdůraznil jeho důležitost, jeho profesionální přístup, který ovlivnil tenisovou historii a plejádu hráčů, kteří přišli po něm. [2] V knize Moderní Encyklopedie Tenisu zahrnul Bud Collins Lendla do seznamu 21 největších tenisových hráčů v období od roku 1946 do roku 1992.

Nekuda Luděk
Nekuda Luděk

Byl český hudebník-trumpetista, zpěvák, televizní a rozhlasový moderátor, bavič, textař, scénárista a dramaturg. Zemřel předčasně a náhle (patrně se tak stalo pod vlivem alkoholu) na následky úrazu, který utrpěl na schodech domu, kde bydlel.

Neumann Felix
Neumann Felix

Byl ostravský architekt, stavitel a podnikatel. Felix Neumann byl syn Emanuela Neumanna a jeho ženy Karoliny (roz. Loew). Po celý život zůstal svobodný a bezdětný.

Nohavica Jaromír
Nohavica Jaromír

Je moravský multiumělec, který zvládá sólový zpěv, hru na kytaru, heligonku i vystupování s vícečlenným souborem. Jeho písničky se vesměs staly klasikou a jeho obliba mezi českým publikem je ohromná. Ve známost vešel svými hospodskými odrhovačkami i vážnými melancholickými skladbami.

Pyško Alexej
Pyško Alexej

K herectví ani divadlu vůbec neinklinoval, ale po maturitě na havířovském gymnáziu byl přijat na DAMU, kterou mu kdosi doporučil. Jako její absolvent hrál sedm let ve Státním divadle v Ostravě a od roku 1988 je členem Národního divadla v Praze, kde vyzrál ve výraznou osobnost skeptického romantika. Hostuje i na mimopražských scénách.

Rottrová Marie
Rottrová Marie

Je česká zpěvačka, pianistka, skladatelka a textařka. Pochází z hudebnické rodiny, otec byl varhaník, matka zpěvačka. Od mládí se učila hrát na klavír. Po maturitě pracovala jako úřednice. V roce 1960 se (ještě jako úřednice ostravské pobočky Československé státní spořitelny) zúčastnila ostravské hudební soutěže, která hledala mladé talenty a kterou doprovázel orchestr Gustava Broma. Na podkladě této soutěže dostala pozvánku do Československé televize kde vystoupila poprvé s písničkou Jana Hammera a Jaromíra Hořce Rozmarné stvoření.

Šavrda Jaromír, PhDr. et JUDr.
Šavrda Jaromír, PhDr. et JUDr.

Byl český spisovatel, disident a chartista. Vystudoval českou literaturu na Karlově univerzitě v Praze, poté pracoval jako knihovník, středoškolský profesor a spisovatel. Dálkově vystudoval také práva.

Špinarová Věra
Špinarová Věra

Je česká zpěvačka. Svoji kariéru zahájila v 15 letech, kdy nahrála svou první píseň Já před tebou klečím. Zpívala s kapelami Flemingo (od roku 1967, do roku 1969), poté přešla ke skupině Majestic, který v roce 1971, po převzetí Ivem Pavlíkem, změnil název na Orchestr Ivo Pavlíka (1969-1984), a poté začala spolupracovat se skupinou Speciál, který založil její kytarista z bývalé skupiny, Adonis Civopulos. Do roku 1988 aktivně vystupovala, avšak potom se stáhla do ústraní a teprve po spojení s manažerem Václavem Fischerem nastal očekávaný comeback. V posledních letech spolupracuje s méně známými skupinami jako: Nota Bene, Pirillo, Patarda, Royal Beat a dalšími.

Tenk Martin
Tenk Martin

Střílí od svých čtrnácti let, začínal ve střeleckém kroužku, malorážkou na střelnici v Hulvákách s trenérem Vítem. Jeho otec rovněž závodně střílel. Později, asi od 17 let přešel do Tréninkového střediska mládeže v Ostravě, kde se již připravoval s trenérem Jiřím Lerchem. Od začátku bylo zřejmé, že mu budou vyhovovat spíše statické disciplíny, vzduchovka a libovolná pistole. Jeho stoupající výkonnost ho vynesla až do české špičky a tudíž i do SSKP Rapid Plzeň. Má se čím pochlubit!

Uzel Radim, MUDr. Csc.
Uzel Radim, MUDr. Csc.

Je lékař sexuolog a ředitel Společnosti pro plánování rodiny a sexuální výchovu (dále SPRSV).[2] Pochází z rodiny docenta analytické chemie na Karlově univerzitě a magistry farmacie.[1] Od roku 1966 je ženatý (manželka Helena), roku 1967 má dceru (Kateřina), která se věnuje opernímu zpěvu.

Zagorová Hana
Zagorová Hana

Je česká zpěvačka, textařka, herečka a moderátorka. Po Lucii Bílé drží nejvíce ocenění Zlatý slavík v kategorii zpěvaček, stala se držitelkou devíti Zlatých slavíků nepřetržitě od roku 1977 až do roku 1985.

Závada Vilém
Závada Vilém

Se narodil v Ostravě - Hrabové. Jeho otec byl chalupník a válcíř ve vítkovických hutích. Padl v roce 1915 na ruské frontě. Matka musela rodinu živit sama. Třebaže rodina žila nuzně, byl Vilém Závada jako velmi schopný žák po obecné škole přijat do tercie ostravského gymnázia, kde roku 1923 maturoval. Na Filozofické fakultě UK v Praze studoval slovanskou filologii, češtinu a francouzštinu a ke konci studia připojil i knihovnictví.

 
Máte-li zájem o informace z dopravy či informace o počasí, možnostech ubytování či nabídku práce, navštivte portál turistického regionu Severní Moravy a Slezska.